Výlet dobrovolníků do Olomouce

12. června 2019

Sraz dobrovolníků byl stanoven na devátou hodinu dne 5. června 2019, kdy se sešlo celkem 16 žen různého věku. Výlet organizovala ADRA Valašské Meziříčí pro dobrovolníky Diakonie ČCE (Hospic Citadela, DZR, Denní stacionář, Šatník a obchůdek Darovánek) a Domov pro seniory Valašské Meziříčí.

Počasí bylo opravdu zdařilé, přispělo k dobré náladě jak v průběhu cesty, tak po celou dobu pobytu v Olomouci. Prioritou našeho výletu byla návštěva Charity Olomouc, středisko Matky Terezy pro farnosti a dobrovolnictví, před jejíž budovou nás přivítala sympatická paní Milada Malíšková. Po uvedení do společenské místnosti, s nabídkou malého občerstvení, se paní Malíšková ujala prezentace a představení dobrovolnických služeb Charity Olomouc. Zaujala nás zejména služba poskytována bezdomovcům – výdej teplého jídla nejen v průběhu týdne, ale taktéž o víkendech, kdy výrazným způsobem pomáhá velké množství studentů. Získali jsme mnoho informací o práci profesionálů i dobrovolníků, s poznatkem, že ochota mnoha lidi pomáhat potřebným je neutuchající, a často se jedná o obětavé seniory nebo dokonce lidi se zdravotním omezením, kteří patří mezi nejspolehlivější.

Část našich „děvčat“ se zajímala aktuálně o zkušenosti s provozováním charitních obchůdků, jelikož Šatník a obchůdek Darovánek ve Valašském Meziříčí je v provozu od května letošního roku. Dalším našim průvodcem byla paní Veronika Velčovská, která nás seznámila s jejich charitním obchodem. Obrovské prostory, táhnoucí se přízemím jinak neobydleného křídla budovy, jsou naplněny mnohdy doslovně po strop nábytkem, elektrospotřebiči, obrazy, knihami, oblečením, bytovými doplňky, hračkami, bižutérií, sportovním náčiním – prostě nepřeberné množství darovaného. Nepostradatelným nadšencem,“ vedoucí“ obchůdku je nadšená, příjemná paní „seniorka“, s níž jsme měli možnost chvíli si povídat o provozu a způsobu prodeje v obchůdku. Bylo patrné, s jakou vášní a nasazením přijala roli koordinátora, prodejce, skladníka, s výpomocí dalších dobrovolníků– důkaz o schopnosti a kreativitě lidi v důchodovém věku, kteří tvoří velkou část dobrovolnického „sboru“ nejen v Olomouci. Samozřejmě jsme se s vervou všechny ženy a dívky vrhly do prostor obchodu a odcházely s poklady směrem k útulné restauraci umístěné v prostoru Charity.

Přízemí bylo vyhrazeno příjemně zařízené prodejně „Dobrodruhá“ s nabídkou vkusných výrobků lidí s duševním postižením v rámci Sociálně terapeutických dílen – oblečení, šperky, ručně vyráběná mýdla, dřevěné hračky, keramika, sklo, potraviny (káva, čaje, džemy, sirupy).

V poschodí je provozována vegetariánská restaurace, navíc s nabídkou domácích koláčů a dortů, zde jsme s chutí poobědvaly. Posílené  jsme zamířily k nedaleké památce – Dómu na Václavském náměstí. Zahájení výstavby této skvostné památky bylo ve 14 století a pokračovalo napříč stoletími, je hojně navštěvována i zahraničními turisty.

Pokračovaly jsme hlavní třídou města, sledovaly její architekturu, vzpomínaly na dobu mládí, kdy některé z nás v Olomoucí bydlely nebo studovaly.

Výlet dobrovolníků do Olomouce
12. června 2019 - Výlet dobrovolníků do Olomouce

Hádejte, kde jsme ukončily náš výlet? Přece ve stylové kavárně na náměstí, kde jsme si pochutnaly na voňavé kávičce a dortu nebo zmrzlinovém poháru. Pěkné počasí nás provázelo i cestou domů do Valašského Meziříčí. V autobuse jsme probíraly dojmy z výletu a přicházely s novými nápady, jak zpestřit dobrovolnickou práci v Šatníku a obchůdku „Darovánek“ i dalších zařízeních.

Bylo nám spolu dobře, děkujeme všechny za možnost prožít zajímavý a hezký den paní Naďce Šímové, která akci zorganizovala.

J  Adriana Bulová, dobrovolnice

Více o dobrovolnictví zde.