Dobrovolnická pomoc

S dobrovolníky spolupracujeme moc rádi. Svou přítomností obohacují nejen naše klienty, ale i pracovníky. Dobrovolníkem se může stát každý, kdo je ochoten darovat druhému trochu svého času. Na vašem věku a pracovních zkušenostech nezáleží. Každý umíme něco, co můžeme dát druhým. Rádi vám poradíme a najdeme pro vás činnost, která vás bude bavit.

Aktuálně hledáme:

• Turistu pro pana Vaška, na delší procházky v přírodě v okolí Valašské Bystřice. Pan Vašek je zdatný chodec, ale potřebuje doprovod, protože má mentální postižení. Také si rád zakope na hřišti s míčem. Pan Vašek toho moc nenamluví, takže je ideálním klientem pro ty, kteří si nelibují v intenzivní konverzaci:) (Lokalita - Valašská Bystřice)
  • Ženu, která má ráda shopping a módu a nevadilo by jí přibrat se sebou paní Marii na vozíčku, která má ráda totéž:) Paní Marie je velmi společenská a vyjížděla by ráda z bytu co nejčastěji...V obsluze invalidního vozíku vás zaškolíme. P. Marie si umí na vozík přesednout sama. K tlačení vozíku i do mírného kopce je zapotřebí dobrá fyzická kondice dobrovolníka. (Lokalita - poblíž autobusového nádraží, Valašské Meziříčí)
  • Parťáka pro pana Vladimíra na krátké procházky po městě nebo podél řeky. Pan Vladimír je nevidomý, naprosto pohodový starší pán, který chodí o bílé hůlce, ale bojí se chodit bez doprovodu. (Lokalita - poblíž autobusového nádraží, Val. Meziříčí)
  • Paráka či kamarádku pro paní Lenku na sobotní vyjížďky ven. Paní Lenka si umí na vozík přesednout sama. Rád se podívá do parku nebo k řece. K tlačení vozíku i do mírného kopce je zapotřebí dobrá fyzická kondice dobrovolníka. V ovládání invalidního vozíku Vás rádi zaučíme. (Lokalita - u ZŠ Vyhlídka, Val. Meziříčí)

Dobrovolníky uvítáme trvale v těchto oblastech:

• společnost pro seniory a nemocné lidi v pobytových službách i domácnostech (povídání, kavárna, procházka, stolí hry, vzpomínání, písničky....),
  • společné trávení volného času s lidmi se zdravotním postižením (kino, kadeřnice, koncert, plavání...)
  • zajišťování provozu v Dobročinném obchůdku Darovánek,
  • jednorázová pomoc při akcích, výletech, zkrášlování prostředí našich klientů (péče o o zahradu),

Akreditace dobrovolnického programu Dobrovolnictví v Diakonii VM

Veškerá dobrovolnická činnost u nás je od 1. 1 2023 součástí akreditovaného dobrovolnického programu Dobrovolnictví v Diakonii Valašské Meziříčí, dle rozhodnutí Ministerstva vnitra, Č.j.:MV-203517-11/OPK-2022. Specifikace oblastí dobrovolnictví v rámci tohoto programu:

Dobrovolnictví u seniorů a lidí se zdravotním postižením či chronickým onemocněním v jejich domácnostech

• Dobrovolník nabízí těmto lidem společnost, čas naslouchání a popovídání. Spolu s dobrovolníkem mohou podnikat aktivity, které odpovídají jejich zálibám a které sami nemohou absolvovat (např. návštěva obchodu, kavárny, kina). Dobrovolníci napomáhají prevenci sociálního vyloučení těchto osob a prevenci zhoršení jejich psychického stavu následkem samoty.

Dobrovolnictví v Denním stacionáři Dobromysl

• Dobrovolník může lidem číst knihy, povídat si s nimi, zpívat, pečovat s nimi o bylinkovou zahrádku, hrát jim na hudební nástroj apod. Spolu s pracovníky doprovází klienty na různé akce mimo zařízení, jako jsou např. farmářské trhy. Dobrovolník znamená pro klienty vítané zpestření, je důležitým člověkem, který přináší podněty „zvenčí“.

Dobrovolnictví v Hospici CITADELA

• Přítomnost dobrovolníka by měla klientům přinášet uklidnění, rozptýlení a naplňovat potřebu pozornosti. Dobrovolník dělá klientům společnost, naslouchá jejich životním příběhům, doprovází je do zahrady hospice, případně do kaple nebo na společné aktivity.

Dobrovolnictví v Domově se zvláštním režimem

• Dobrovolník navštěvuje seniory, kteří v domově žijí a dělá jim společnost. Velmi oblíbené jsou „hudební návštěvy“, tj. dobrovolníci, kteří hrají na nějaký hudební nástroj nebo ti, kteří se nebojí si s klienty zazpívat. Dobrovolník pomáhá při společných aktivizačních činnostech, jako je cvičení, pečení, vaření, tvoření s klienty, vycházkách. Doplňuje práci aktivizačního pracovníka o individuální pozornost vůči jednotlivému klientovi a snaží se reagovat na jeho osobní záliby (hra šachů, pozorování květin, čtení apod.)

Dobrovolnictví v Sociální rehabilitaci a  v Chráněném bydlení Johannes

• Dobrovolníci v těchto službách pomáhají lidem se zdravotním nebo kombinovaným postižením smysluplně trávit jejich volný čas a začleňovat se tak přirozeně do běžné společnosti a místní komunity.
  • Společně podnikají aktivity, které odpovídají zálibám klienta i dobrovolníka – mohou to být výlety, návštěvy kina, sport apod.
  • Dobrovolníci navštěvují klienty ve službě Sociální rehabilitace ve Valašském Meziříčí, Sociální rehabilitace v Rožnově pod Radhoštěm, Chráněného bydlení Johannes ve Valašském Meziříčí.
  • Činnosti těchto služeb (a v důsledku toho i dobrovolnická služba v nich) se navzájem prolínají, protože klienti Sociální rehabilitace jsou ve většině případů také klienti Chráněného bydlení Johannes.

Dobrovolnictví na akcích organizovaných DVM

• Dobrovolníci pomáhají např. při přípravách a realizacích zahradních slavností, olympiády, benefičních akcí, prezentačních akcí (jako je např. Den Diakonie či veletrhy sociálních služeb).
  • Dobrovolníci pomáhají při údržbě zahrad, které naši klienti využívají k pobytu a procházkám či vytváření pěkného prostředí v pobytových zařízení, jako je osazování truhlíků na balkonech pokojů klientů, umisťování krmítek, zdobení stromečků apod.

Zodpovíme vám rádi vaše dotazy a na dobrovolnickou činnost vás připravíme.

Doporučujeme:

Dobrovolníci v roce 2023

Prezentace ze školení dobrovolníků o paliativní péči.

Školení dobrovolníků 14. 10. 2023 - Jak nevyhořet - Mgr. Haisová

Kontakt:

Alena Hellerová, Dis. - koordinátorka dobrovolníků

T: 739 324 816
E: hellerova@diakonievm.cz

Spolupracujeme s Dobrovolnickým centrem ADRA ve Valašském Meziříčí.