Veřejný závazek

Poslání služby

Posláním služby sociální rehabilitace Diakonie Valašské Meziříčí je rozvíjet a posilovat schopnosti a dovednosti dospělých lidí s mentálním postižením prostřednictvím činností vedoucích k jejich samostatnému životu a začlenění do společnosti. Zaměřujeme se především na oblast upevňování sebedůvěry a odpovědnosti, zaměstnání a bydlení. Sociální služba je poskytována formou ambulantní a terénní.

Cílová skupina služby

Cílovou skupinou jsou dospělí lidé od 18 do 67 let, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu mentálního postižení a jsou odhodlání rozvíjet svou samostatnost prostřednictvím nácviku schopností a dovedností.

Cíle služby

1. Klient navazuje, udržuje a rozvíjí vztahy s dalšími lidmi a rozvíjí sociální vazby.
  2. Klient je v kontaktu se společností a společenským děním.
  3. Klient se připravuje na budoucí zaměstnání nebo je zaměstnán podle svých představ a možností.
  4. Klient uplatňuje svá práva a má vyřízeny běžné záležitosti.
  5. Klient umí zajistit běžný chod domácnosti a péči o sebe.

Zásady:

1. Zásada bezpečí - pracovník svým chováním a vystupováním navozuje pocit důvěry a bezpečí. Je zdůrazněna možnost dlouhodobé pomoci a podpory všem klientům cílové skupiny.
  2. Zásada běžného života – podporujeme klienty při integraci do společnosti, rozvíjíme jejich vztahy s okolím, podporujeme je k využívání veřejných služeb, tak aby žili srovnatelným způsobem života jako jejich vrstevníci.
  3. Zásada důstojnosti – sociální službu poskytujeme v zájmu osob a v náležité kvalitě takovými způsoby, aby bylo vždy důsledně zajištěno dodržování lidských práv a základních svobod osob.
  4. Zásada sebeurčení - podporujeme maximální samostatnost a možnost volby, a to poskytováním přiměřené podpory.
  5. Zásada vyváženosti svobodné volby a odpovědnosti – usilujeme o to, aby každý klient při posilování svobodné volby byl posilován v nesení odpovědnosti za své jednání.
  6. Zásada partnerství – pracovníci vnímají klienty jako partnery, kteří disponují potenciálem rozvoje.

Pracovní tým

1 manažer, 2 vedoucí sociální pracovníci, 4 sociální pracovnice